Rīgas kausi

Pievienojies mums

Afiša

Baltijas Junioru Kauss Ventspilī

Baltijas Junioru Kausu, kas ir svarīgākās rudens sacensības jauniešiem un junioriem (16-20), šogad atkal uzņēma Latvija, un organizatoru klubs OK "Ziemeļkurzeme" jaunajiem sportistiem no 5 valstīm piedāvāja lieliskos Ventspils apvidus - Cirpsteni un Piejūras kempinga kāpu reljefu. Latvijas izlase ar viesmīlību neaizrāvās un pārliecinoši uzvarēja komandu vērtējumā.

Sestdienas rīts iesākās ar skaidru, bet aukstu rītu Cirpstenes mežā. Sportisti no 5 valstīm - Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Somijas un Zviedrijas - centās iesilt pirms došanās savās distancēs.

Distances garākajām grupām veda pa trīs dažādiem apvidus veidiem - pa smalko reljefu kartes vidusdaļā, lēzeno nogāzi dienvidos un atklāto, ar detaļām bagāto kartes ziemeļu daļu, tādējādi pārbaudot sportistu spēju daudzpusību. Tikai retais finišēja bez kļūdām.

Lūk, M20 grupas distance, kas sakrita ar atklāto sacensību V21E distanci:

Latviešu sportistiem tā izvērtās par patiešām veiksmīgu dienu, jo no 6 iespējamajām zelta medaļām tika izcīnītas 4.

Īpaši dramatiska izvērtās cīņa par godalgotajām vietām M16 grupā, kur ar satriecošu rezultātu agri vien finišēja Uldis Upītis, neilgi pēc viņa, arī Ģirts Leontjevs, piekāpjoties tikai 3 sekundes, bet starp abiem Latvijas izlases orientieristiem iespraukties vēl paguva arī Janeks Pīrsilds no Igaunijas, līderim zuadējot tikai 2 sekundes. Šādos gadījumos bieži vien rodas interese par sportistu finišu splitlaikiem, un varu informēt jūs, ka Upītim ir par 2 sekundēm ātrāks finišš, nekā sudraba medaļas ieguvējam.

W16 grupā Latvijai dubultuzvara. Pati pirmā no visiem sacensību dalībniekiem finišā ieskrēja Diāna Marta Ruka un bija vadībā ļoti ilgi, galu galā piekāpjoties tikai komandas biedrenei Madarai Bricei. Abas latvietes aiz sevis atstāja igaunieti Mariannu Haugu.

Vēl vienu dubultuzvaru Latvijas izlasei atnesa M18 grupas puiši, kuri dominēja savā grupā, starp 6 labākajiem 4 bija no Latvijas. Rūdolfs Zērnis uzvarēja un pēc finiša atzina, ka padevies lielisks skrējiens tikai ar nelielām kļūdiņām, un, ka šāds apvidus ir pierasts un ērts. Emīls Dzalbs, arī ar tehniski stabilu skrējienu, ierindojās otrajā vietā un trešais uz pjedestāla varēja kāpt Ēriks Karlsons no Smolandes komandas.

W18 grupā Latvijas izlases skrējējām neizdevās tikt galā ar tehnisko piejūras apvidu un visaugstāk tika Marta Jansone, kura finišēja 5.vietā. Vairākām Latvijas izlases skrējējām problēmas sagādāja pirmais kp:

Marta Jansone 6:50

Līga Valdmane 2:52

Madara Šadrina 3:55

Sandra Grosberga 20:39

Zane Nāgele 6:23

W18 grupā par uzvarētāju kļuva Akvile Preikšaite no Lietuvas, otrajā vietā finišēja Amanda Falk Vēbere no Smolandes un trešo vietu ieņēma Filipa Johanosne arī no Smolandes komandas.

M20 grupā divas medaļas ar pārāku skriešanas ātrumu atnesa Kārlis Baltacis un Jānis Sārs. Lai arī uzvarētājs Baltacis uzreiz pēc finiša bija ļoti neapmierināts ar savu tehnisko sniegumu, splitos redzams, ka kļūdas viņš ir spējis atsvērt ar vislielāko skriešanas ātrumu. Arī Jānis Sārs gluži bez kļūdām neiztika, bet tās bija nelielas un skrienot gana ātri, izdevās ierindoties otrajā vietā, apsteidzot Aleksandru Švedu no Igaunijas, kura skrējiens, vismaz pēc splitlaikiem spriežot, ir bijis nevainojams.

W20 grupā Latvijas orientieristēm pietrūka gan ātruma, gan precizitātes, lai sacenstos par godalgotajām vietām. Labākais rezultāts Ilzei Bužai - 11.vieta. Uzvarēja Elīna Monsone no Dienvidzviedrijas, otrā finišēja Amanda Leo no Smolandes komandas, un trešo labāko rezultātu uzrādīja Ona Jaugelaite no Lietuvas. W20 grupas meitenēm pirmais punkts, starp citu, bija tas pats, kas W18 grupā un 3 no pirmo 4 vietu ieguvējām arī tur pieļāva samērā lielas kļūdas.

Garās distances rezultāti

Splitlaiki

Nākamais rīts pienāca vēl aukstāks un vēl ar iespaidīgu miglu.

Stafetes formāts ir unikāls. Startē M18 un W18 reizē, stafeti nodod W16 un M16 atsevišķi, pie tam M mainās ar W. Kad ir finišējuši abi 16 grupas skrējēji, stafete tiek nodota W20 grupas juniorei un pēdējā etapā skrien M20 grupas pārstāvis. Tas gan nodrošina nelielu apjukumu pirmo divu etapu laikā, kad nevar īsti saprast, kas ir vadībā un kā attīstās stafetes notikumi, bet nodrošina stafetes spriedzi jaunajiem sportistiem, kurus gaida un kuriem ir atbildība pret viņu pāriniekiem.

Pirmajā etapā uz starta stājās 60 skrējēji no 30 komandām un pirmais pie K punkta bija Igaunijas 1 pārstāvis Tūnis Laugesārs, kurš spēja pirmais ieskriet arī finišā un pavēstīja, ka bijis līderis gandrīz visu laiku, sākot no 2.kp līdz pat beigām. No meitenēm pirmā finišēja Sandra Grosberga un, tā kā Rūdolfs Zērnis arī bija labi veicis savu etapu, tad Latvijas 1. komanda izvirzījās vadībā.

Otrajā etapā šo vadību Uldis Upītis un Madara Brice noturēja un 3. etapā kā līderi raidīja Ilzi Bužu, iIgaunija 1 bija tikai 40 sekundes atpalikusi, Latvijas 2 komanda - 45 sekudnes, tālāk sekoja Dienvidzviedrijas 1 komanda, Smolandes 1 komanda un Lietuvas 1 komanda. Tieši šajā etapā viss sagriezās kājām gaisā un izveidoja aizraujošu situāciju pēdējam etapam. Finišā pirmā ieskrēja Elīna Mansone no Dienvidzviedrijas komandas, kas bija veikusi labu skrējienu, bet pieļāvusi kļūdu pēc skatītāju kp un tāpēc viņu noķēra gan Lietuvas skrējēja Ona Jaugelaite, gan Igaunijas Evelī Kāsiku, kuras raidīja savus pēdējos etapus distancē gandrīz vienlaicīgi. Tomēr izrādījās, ka Igaunijas komanda tiek diskvalificēta, jo pietrūka visas atzīmes kontrolpunktos. Ilze Buža un Elīna Svilpe finišēja vienlaicīgi, trešajā un ceturtajā pozīcijā.

Tātad, pēdējā etapa startā situācija bija šāda: trīs līderi startēja vienlaicīgi - Algirds Bartkevičas (Lietuva), Hugo Matsons (Dienvidzviedrija) un Aleksandrs Šveds (Igaunija, diskvalificēts). 1:15 aiz muguras viņiem startēja divas Latvijas komandas - Jānis Sārs (Latvija 2) un Kārlis Baltacis (Latvija 1). Pārējās komandas atpalika pārāk daudz. Skatītāju kp pirmais ieradās Algirds Bartkevičus, kuram aptuveni 30 sekundes aiz muguras sekoja Jānis Sārs. Trešais skatītāju kp atzīmējās Hugo Matsons un vēl pēc laiciņa arī Kārlis Baltacis. Kļuva skaidrs, ka būs cīņa par pirmo vietu, bet, ja nekas dramatisks nemainīsies, trešie finišēs Dienvidzviedrijas orientieristi.

Liels bija satraukums un troksnis, kad skatītāju skatam pavērās skats uz diviem junioriem, kas strauji tuvojās pēdējam kp. Tomēr, lai kā arī Jānis Sārs centās, panākt Bartkeviču neizdevās. Līdz ar to uzvaru BJC2012 stafetēs izcīnīja Lietuvas komanda, kurai uzreiz aiz muguras sekoja Latvijas 2 komanda un trešais, kā jau to varēja prognozēt, finišēja Dienvidzvedrijas Hugo Matsons.

Algirdas Bartkevičus pēc finiša bija ļoti priecīgs un gandarīts par revanšu pēc iepriekšējās dienas kļūdām garajā distancē un sacīja, ka viņam patīk skriet izšķirošos etapus stafetēs un, ka viņam šoreiz nebija izstrādāta īpaša taktika, viņš vienkārši koncentrējās uz to, lai varētu finišēt kā pirmais.

Latvijas 2 komanda finišēja 4.vietā un Latvija 4 tika augstajā 6.vietā. Ar tik veiksmīgu sniegumu nebija pārsteigums, ka Oskars Zērnis varēja saņemt balvu Latvijas izlases vārdā par uzvaru komandu kopvērtējumā. Dienvidzviedrija ieņēma otro vietu un Lietuva - trešo.