Rezultāti 6h I Rezultāti 3h I Rezultāti 2h I Bildes

Pievienojies mums

Afiša

Rīgas Kausi - sacensības, ko atcerēties

20. un 21. aprīlī Buļļu salas kāpās notika "Rīgas Kausi", kas daudziem paliks atmiņā kā saules piepildītas pavasara sacensības ar skaistiem un sarežģītiem apvidiem, ļoti daudziem kontrolpunktiem mežā, kā arī ar aizraujošām sacensībām elites grupās. Ieguvēji noteikti bija visi, kas piedalījās šajās sacensībās, bet par 350 EUR bagātāki kļuva elites grupas uzvarētāji Dmitrijs Cvetkovs un Irina Niberga.

Rīgas Kausi otro gadu tika aizvadīti to jaunajā formā - kā LK un WRE sacensības. Organizatoru komanda bija strādājusi pie tā, lai izdotos gan augstas kvalitātes elites sacensības un Latvijas sportistiem nebūtu vajadzība doties uz ārzemēm pieredzes meklējumos, gan arī pie tā, lai orientēšanās baudījumu gūtu katrs Rīgas Kausu dalībnieks - gan piedaloties sacensībās, gan sekojot ātrāko orientieristu gaitām elites grupās. Sacensībās kopumā piedalījās 600 orientieristi no 12 valstīm, kas ir jauns Rīgas Kausu rekords.

Pirmajā sacensību dienā sacensības veda pa Buļļu salas rietumu pusi un piedāvāja ļoti skrienamas meža daļas ar sīku reljefu, kas arī attiecīgi bija attēlots kartē, kā arī pāris kontrolpunktus piejūras kāpu zonā, kur smilšainais pamats un viltīgais reljefs pārbaudīja orientieristu prasmes pašās distances beigās.

Sacensību galvenā intriga - sacensība par naudas balvām, sākās ar 18 grupas puišu spēkošanos, kur pēc pirmās dienas ar 1 sekundes pārsvaru par līderi kļuva Alvis Reinsons. Reinsona rezultātu neuzlaboja arī 20 grupas puiši un tad jau sākās elites sacensības, kur starta kārtību noteica pasaules rangā ieņemtā vieta. Lai arī pirms starta varēja paredzēt Dmitrija Cvetkova un Edgara Bertuka dueli, realitātē viss tomēr izvērtās citādi. Ar uzvarai pietiekamu skriešanas ātrumu vīriešu elitē distanci veica vismaz 6 orientieristi, bet gandrīz visiem gadījās lielākas vai mazākas kļūdas. Varētu teikt, ka uzvarēja tas, kurš vismazāk kļūdījās un šoreiz, par pārsteigumu lielākajai daļai skatītāju, tas bija Anatolijs Tarasovs, kurš veica gandrīz ideālu orientēšanās skrējienu un varēja svinēt uzvaru WRE distancē vīriešu elitē. 6.5km garo distanci Tarasovs veica pa 29:08, t.i., ar skriešanas ātrumu 4:29min/km.

Anatolija Tarasova finišs:

Tuvākie sekotāji gan nekur tālu nebija meklējami. Dmitrijs Cvetkovs, pieļaujot nelielas kļūdas distances beigās, atpalika 14 sekundes, bet Timo Silds, pieļaujot nelielas kļūdas vairākas reizes distancē ("Es skrēju tik ātri, ka nespēju tikt līdzi kartē."), ierindojās 3.vietā, 55 sekundes aiz Tarasova. Ceturtais finišēja Kārlis Baltacis (+1:55), piektais - Andris Jubelis (+2:02). Edgars Bertuks, kurš dienas pirmajā pusē bija kļuvis par Latvijas Čempionu krosa distancē, distanci veica ātri, bet uz vairākiem kontrolpunktiem zaudēja laiku, kas pēc pirmās dienas viņu ierindoja 6.vietā, 2:32 aiz līdera.

Sieviešu grupās 18 grupā finišēja tikai Ieva Šķestere, bet 20 grupā Sandra Grosberga, lai gan neapmierināta ar savu sniegumu, spēja uzrādīt pārliecinoši labāko laiku un 18-20-21E kopvērtējumā pēc pirmā dienas ierindoties 9.vietā, +5:19. Sieviešu elitē savu uzvaru sēriju Latvijas pavasara sacensībās (1.v. Lieldienu Balvā, 1.v. Kurzemes Pavasarī) turpināja Irina Niberga, kura 5.5km noskrēja pa 32:23. Jāsaka, ka viņas skriešanas ātrumam pielīdzināties neviena cita elites skrējēja nespēja, jo, pat pieļaujot vairākas kļūdas, Niberga par 2 minūtēm noķēra otrās vietas ieguvēju Aušrini Kutkaiti.Pēc splitiem spriežot, ar laika zaudējumiem sastapās teju vai visas elites skrējējas. Aizraujošā cīņā Laura Vīķe par 1 sekundi pārspēja Sandru Paužaiti un kāpa uz WRE apbalvošanas goda pjedestāla. Lūk, kā izdevās nosargāt sekundes pārsvaru pēdējos distances metros:

5. un 6. vietā ar itin labām izredzēm iesaistīties cīņā par medaļām kopvērtējumā finišēja Kristīne Bertuka (+3:47) un Aija Skrastiņa (+3:57), kura pēc otrās dienas finiša atzina, ka pirmās dienas distance un karte viņai bija bijusi viena liela mistērija.

Otrās dienas distances veda pa Buļļu salas austrumu pusi, kur bija vairāk iestaigātas taciņas, bet arī vairāk "zaļā" un distancē lielāks uzsvars tika likts uz piejūras kāpu zonu.

18 grupā Alvis Reinsons saglabāja savu līdera pozīciju un atkal spēja pārspēt juniorus, no kuriem labāko rezultātu uzrādīja Jānis Sārs. Sieviešu 18 grupā Ieva Šķestere bija vienīgā dalībniece un arī uzvarētāja kopvērtējumā, bet starp juniorēm ātrākā atkal bija Sandra Grosberga, kura bija mācījusies no iepriekšējās dienas kļūdām un veica krietni labāku skrējienu, kas gandrīz atnesa naudas balvu apvienotajā kopvērtējumā - Grosberga ierindojās 7.vietā, 2:02 aiz elites sestās vietas.

Vīriešu elitē otrajā dienā līdzīgvērtīgu konkurentu Dmitrijam Cvetkovam nebija un viņa 2:16 pārsvars pār otro dienas laiku šķita milzīgs, salīdzinājumā ar pirmās dienas sekundēm. Līdz ar to Krievijas sportists otro gadu pēc kārtas uzvarēja Rīgas Kausos un ir gaidāms arī nākamgad.

Anatolijs Tarasovs, lai arī ar ne tik raitu un precīzu soli kā pirmajā dienā, tomēr piekāpās tikai krievu raķetei un ieņēma otro vietu kopvērtējumā - vietu, kas noteikti uzskatāma par panākumu.

Par trešo vietu izvērtās īpaši aizraujoša cīņa. Tā kā otrajā dienā nestartēja Timo Silds un Andris Jubelis, tad cīņā par trešo vietu iesaistījās arī citi sportisti. Kārlis Baltacis, kurš ceturtdien bija uzvarējis izlases krosa sacensībās, kārtējo reizi apliecināja savu ātrumu un finišēja kā tobrīd trešais kopvērtējumā. Tomēr bija pieļautas dažas kļūdas un tādēļ ar nepacietību finišā tika gaidīts Edgars Bertuks. Bertuks parādīja labāku sniegumu nekā pirmajā dienā un finišā ieradās pēdējā brīdī, lai atņemtu Baltacim trešo vietu par nieka astonām sekundēm! Šķita, ka labāko trijnieks jau ir noskaidrots, kad pienāca negaidīta ziņa no radio kontrolpunkta - Jānis Krūmiņš tur uzrāda dienas otru labāko laiku. Tā kā pēc pirmās dienas Krūmiņu no Bertuka šķīra tikai 1 sekunde, tad intriga par to, kurš būs trešais kopvērtējumā, bija dzīva! Kad Jāņa Krūmiņa zaļā tērpto tēlu varēja ieraudzīt lidojam uz pēdējo kontrolpunktu, kļuva skaidrs, ka stiprais skrējējs pārspēs savu titulēto kolēģi, un tā arī notika.

Dmitrijs Mikhalkins no Baltkrievijas par nieka trīs sekundēm vēl pamanījās apsteigt Jāni Kūmu un ierndojās sestajā vietā kopvērtējumā.

1   Dmitriy Tsvetkov   Sankt-Petersburg 29:22 2 30:01 1 59:23
2   Anatolijs Tarasovs   Ozons 29:08 1 32:29 3 1:01:37
3   Janis Krumins   Briksnis SK 31:41 7 32:17 2 1:03:58
4   Edgars Bertuks   Aluksne OK 31:40 6 32:52 5 1:04:32
5   Karlis Baltacis   Kapa OK/ Carnikavas novads 31:03 4 33:37 6 1:04:40
6   Dmitry Mikhalkin   Eridan OC 32:05 10 33:47 7 1:05:52

Sieviešu elitē Irina Niberga nezaudēja pirmās dienas ātrumu, bet pat uzlaboja savu tehnisko izpildījumu un arī otrajā dienā uzrādīja labāko laiku elitē, uzvarot kopvērtējumā un paliekot neuzvarēta Latvijā šajā pavasarī. Sieviešu elitē vispār otrajā dienā tika pieļautas krietni mazāk kļūdas. Aušrine Kutkaite saglabāja otro pozīciju kopvērtējumā, bet, līdzīgi kā vīriešu elitē, interesanta bija sacīkste par trešo vietu. Pēc pirmās dienas trešo vietu ieņēma Laura Vīķe, bet tikai sekundi priekšā Sandrai Paužaitei un nekur tālu nebija arī Kristīne Bertuka un Aija Skrastiņa. Bertuka gan uz 4.kp zaudēja aptuveni 1:40 un no cīņas par labāko piecinieku izstājās, galu galā kopvērtējumā finišējot 6.vietā. Lūk, Bertukas GPS ceļš uz 4.kp:

Laura Vīķe demonstrēja gan ātrāku  soli, gan nedaudz precīzāku orientēšano nekā Sandra Paužaite un uz kādu brīdi atkal ierindojas 3.vietā kopvērtējumā, atstājot lietuvieti uzreiz aiz sevis. Bet pakāpties 3 vietas uz 3.vietu kopvērtējumā tomēr spēja Aija Skrastiņa, kura bija atminējusi "mistēriju" un tikai ar pāris nelieliem laika zaudējumiem, uzrādīja otro dienas laiku, 1 sekundi aiz Nibergas. Šāds sniegums atnesa 3.vietu kopvērtējumā, par 40 sekundēm apsteidzot Lauru Vīķi.

1   Irina Nyberg   Hellas orientering 32:23 1 30:33 1 1:02:56
2   Ausrine Kutkaite   Medeina OK 34:19 2 31:20 3 1:05:39
3   Aija Skrastina   Briksnis SK 36:20 6 30:34 2 1:06:54
4   Laura Vike   Kapa OK 35:01 3 32:33 4 1:07:34
5   Sandra Pauzaite   Dainava OK 35:02 4 33:24 5 1:08:26
6   Kristine Bertuka   CPSS/Meridians/Pargauja 36:10 5 34:25 6 1:10:35

Nākamā gada Rīgas Kausu programmā ir sagaidāmas izmaiņas, bet fakts, ka šīs sacensības būs viens no orientēšanās pavasara sezonas lielākajiem notikumiem Baltijā, domājams, paliks nemainīgs. Tiksimies 2014. gadā Jaunciemā!