Results for Latvia TrailRace - Daibe 2020 - 2.diena - 28 jūn 2020 - Provisional

Class Results

31ES

Results

31km 870m

Pos No. Name Club Time Behind
1st 235 Māra Kunrade Rīga 04:17:28  
2nd 234 Māra Braslava Puikule 04:21:20 +00:03:52
3rd 206 Baiba Gabrāne Cēsis 04:39:49 +00:22:21
4th 217 Gunta Neija Pēdējās vietas pavēlnieki 04:56:58 +00:39:30
5th 231 Kristīne Krista Lejniece Zemgales Ziņas 05:57:19 +01:39:51
6th 207 Brenda Brakovska WoodART / Ādaži 06:39:22 +02:21:54

31EV

Results

31km 870m

Pos No. Name Club Time Behind
1st 202 Artūrs Pauliņš Scott Running Latvia 02:41:28  
2nd 225 Jānis Kūms Inov-8 | Isostar | Compressport Team Latvia 02:48:50 +00:07:22
3rd 199 Āris Lazdiņš Marienburgas Vilki 03:28:30 +00:47:02
4th 212 Edgars Kokorevičs VSK "Burkānciems&CO" 03:39:51 +00:58:23
5th 256 Vadims Marinecs Team RRRun 03:45:34 +01:04:06
6th 228 Kaspars Radziņš OK MERIDIĀNS 03:50:43 +01:09:15
7th 253 Sergejs Maslobojevs NRC Rīga 03:51:40 +01:10:12
8th 259 Voldemārs Lejnieks SK Dzērvene 03:57:11 +01:15:43
9th 240 Mārtiņš Krauklis - 04:02:50 +01:21:22
10th 250 Rolands Rudītis - 04:09:23 +01:27:55
11th 222 Iņigo Torre - 04:11:46 +01:30:18
12th 205 Austris Armans SIGULDAS TAKAS 04:13:25 +01:31:57
13th 249 Reinis Skorovs VSK Noskrien / Rīga 04:15:24 +01:33:56
14th 246 Oskars Damroze ASK Patria 04:33:52 +01:52:24
15th 261 Didzis Verbickis Valmieras boksa klubs 04:38:11 +01:56:43
16th 226 Jānis Zilvers SIGULDAS TAKAS 04:46:45 +02:05:17
17th 232 Laimonas Rojus Greenteam 04:48:51 +02:07:23
18th 251 Sandis Apenītis RUN for FUN / Sigulda 04:51:46 +02:10:18
19th 238 Māris Dazarts - 05:11:00 +02:29:32
20th 244 Miks Latvis - 05:14:39 +02:33:11
21st 209 Dāvis Zelmenis Maratona klubs / Matisons Runner's Club 05:57:19 +03:15:51
  194 Aldis Kešāns - rtd  
  230 Kristaps Bruners Meridiāns mF  
  236 Mārcis Grīnšteins - mF  

31VS

Results

31km 870m

Pos No. Name Club Time Behind
1st 258 Viviana Kirilova - 04:07:22  
2nd 237 Margarita Peteļina Riga 04:14:30 +00:07:08
3rd 252 Santa Puriņa Supervaroņi 04:44:26 +00:37:04
4th 221 Inese Kokoreviča VSK Burkānciems & Co 04:58:26 +00:51:04
5th 219 Ilona Sedleniece Rīga 05:38:12 +01:30:50

31VV

Results

31km 870m

Pos No. Name Club Time Behind
1st 215 Gatis Pūcītis - 03:19:37  
2nd 245 Miks Pētersons Supervaroņi 03:37:37 +00:18:00
3rd 243 Maxim Klimov Mityaev team 03:39:30 +00:19:53
4th 201 Artis Pūcītis Ādaži 03:46:41 +00:27:04
5th 196 Andres Pae SK ProRunner 03:47:46 +00:28:09
6th 223 Ivo Ielītis Kurpnīca 03:49:33 +00:29:56
7th 195 Andis Jaunķierpis maratona klubs 03:50:38 +00:31:01
8th 241 Mārtiņš Niķis - 03:50:49 +00:31:12
9th 242 Mārtiņš Ruttulis Ieskriet kontrollaikā 03:53:27 +00:33:50
10th 255 Uģis Dreimanis - 03:57:07 +00:37:30
11th 192 Aigars Bundzinieks - 04:04:38 +00:45:01
12th 210 Deniss Galiņš mad bees 04:09:47 +00:50:10
13th 204 Aurimas Berzinskas Green Team 04:14:35 +00:54:58
14th 208 Dainis Muško Kartavkalnu buki / Jaunpils 04:22:16 +01:02:39
15th 260 Žans Verdens   04:26:24 +01:06:47
16th 200 Arnis Mūrnieks - 04:30:50 +01:11:13
17th 227 Kaspars Lācis Sigulda 04:34:02 +01:14:25
18th 191 Agris Samcovs NRC Rīga 04:41:06 +01:21:29
19th 216 Gatis Tīds Rīga 04:45:19 +01:25:42
20th 197 Andris Rosickis Tīnūži 04:49:30 +01:29:53
21st 229 Krišjānis Neijs Pēdējās vietas pavēlnieki 04:49:43 +01:30:06
22nd 193 Aigars Čeksters VSK noskrien/Inčukalns 04:54:07 +01:34:30
23rd 214 Gatis Groza - 05:01:08 +01:41:31
24th 203 Artūrs Žeibe Lēnām un ar baudu! 05:11:00 +01:51:23
25th 248 Raimonds Buraks @RaimX_Adventure / Rīga 05:24:01 +02:04:24
26th= 218 Ilmārs Zirnis Matisons Runners Club 05:34:28 +02:14:51
26th= 233 Lauris Lizbovskis Dzegužkalns 05:34:28 +02:14:51
28th 213 Edgars Prulis-Munda Čubīši 05:52:42 +02:33:05
29th 257 Vilnis Brakovskis Vecie ērmi/WoodART 06:39:24 +03:19:47
  224 Ivo Zemturis Juno Runners rtd  

8ES

Results

8km 261m

Pos No. Name Club Time Behind
1st 342 Sandra Grosberga Suunto Latvia 00:44:59  
2nd 318 Jeļena Ābele Suunto team Latvia 00:48:54 +00:03:55
3rd 340 Rasma Čoiča patria Sportland, Rīga 00:48:57 +00:03:58
4th 311 Gita Vilensone Rīga 00:58:09 +00:13:10
5th 350 Zane Tilta-Kūma Isostar team Latvia 01:00:06 +00:15:07
6th 348 Valentīna Romanova - 01:00:28 +00:15:29
7th 291 Annija Zāģere Rīga 01:03:13 +00:18:14
8th 310 Ginta Lapinska Rīga 01:16:30 +00:31:31
9th 285 Alīna Fisenkova - 01:16:53 +00:31:54
10th 358 Baiba Svīķe   01:21:36 +00:36:37
11th 313 Ilze Vilciņa - 01:21:52 +00:36:53
12th 314 Inga Prule-Munda - 01:36:54 +00:51:55
13th 357 Kristīne Ādamsone   01:38:47 +00:53:48

8EV

Results

8km 261m

Pos No. Name Club Time Behind
1st 281 Agris Krūmiņš SPB Run 00:38:18  
2nd 292 Artjoms Rekuņenko ASK Patria 00:38:27 +00:00:09
3rd 302 Edgars Bertuks SUUNTO LATVIA 00:38:36 +00:00:18
4th 353 Oskars Laucis Burkānsciems 00:48:19 +00:10:01
5th 320 Kalvis Zuļģis Baltijas Sports / Ikšķile 00:49:08 +00:10:50
6th 334 Māris Ādamsons Limbaži Skrien 00:50:56 +00:12:38
7th 316 Jānis Kvante Vecpiebalga 00:54:04 +00:15:46
8th 284 Ainārs Straubergs Limbaži SKRIEN/ Limbaži 00:54:07 +00:15:49
9th 307 Gatis Berķis Pulsometrs.lv 00:54:09 +00:15:51
10th 333 Mārcis Saliņš Tīraine 00:54:25 +00:16:07
11th 332 Mairis Pētersons Alūksne 00:54:33 +00:16:15
12th 317 Jānis Osītis Limbaži Skrien 00:56:24 +00:18:06
13th 303 Edijs Tropiņš Maratona klubs 01:01:04 +00:22:46
14th 298 Deniss Denisenko Sanctimony 01:06:43 +00:28:25
15th 297 Dāvids Zalāns www.davidszalans.lv 01:06:57 +00:28:39
16th 343 Sergejs Levickis Riga 01:14:51 +00:36:33
17th 326 Kristiāns Bernhards Ropaži 01:16:55 +00:38:37
18th 300 Dmitrijs Visuns Holodok Team 01:17:07 +00:38:49

8JS

Results

8km 261m

Pos No. Name Club Time Behind
1st 327 Kristīne Brunere OK Meridians 00:53:12  
2nd 286 Anastasija Vidončikova Jelgava 00:54:29 +00:01:17
3rd 325 Kitija Zaula Limbaži skrien / Limbaži 00:54:39 +00:01:27
4th 329 Laura Berķe Pulsometrs.lv 00:56:06 +00:02:54
5th 341 Sanda Lapiņa IK Auseklis 01:01:01 +00:07:49
6th 288 Anete Viziņa Rīga 01:01:56 +00:08:44
7th 324 Kendija Aparjode SUUNTO LATVIA 01:05:39 +00:12:27
8th 331 Linda Auziņa SS Arkādija 01:10:08 +00:16:56
9th 346 Taiga Lazdāne - 01:11:05 +00:17:53
10th 305 Elizabete Veinberga - 01:23:05 +00:29:53
11th 294 Betija Rācene - 01:24:13 +00:31:01
  330 Leonarda Liepiņa Rīga mF  

8JV

Results

8km 261m

Pos No. Name Club Time Behind
1st 312 Ilgvars Caune OK Azimuts 00:40:19  
2nd 335 Matīss Slikšjānis OK Azimuts 00:42:16 +00:01:57
3rd 323 Kārlis Stradiņš IK Auseklis 00:46:06 +00:05:47
4th 306 Fricis Spektors Auseklis IK 00:50:01 +00:09:42
5th 352 Artis Maksims Marienburgas Vilki 00:54:08 +00:13:49
6th 336 Niks Normunds Zauls Limbaži skrien 00:54:39 +00:14:20
7th 355 Krišs Jānis Amantovs   00:54:51 +00:14:32

8VS

Results

8km 261m

Pos No. Name Club Time Behind
1st 349 Zane Gruberte Rīga 01:03:17  
2nd 289 Anita Ieviņa Cēsis 01:08:04 +00:04:47
3rd 319 Jūlija Kuzņecova - 01:11:31 +00:08:14
4th 293 Baiba Mežgaile Limbaži Skrien/ Limbaži 01:12:59 +00:09:42
5th 295 Dace Bērziņa Ieskriet kontrollaikā 01:21:03 +00:17:46
6th 354 Inita Drēziņa   01:23:06 +00:19:49
7th 328 Kristīne Kuka Lēdmane 01:24:29 +00:21:12

8VV

Results

8km 261m

Pos No. Name Club Time Behind
1st 304 Eduards Pāķis Saulkrasti SRT 00:52:36  
2nd 301 Edgars Auziņš Matisons Runner's Club 00:53:34 +00:00:58
3rd 283 Ainārs Kravalis Siguldas maratona klubs 00:55:02 +00:02:26
4th 287 Andris Mežgailis Limbaži Skrien/ Limbaži 00:55:43 +00:03:07
5th 309 Gatis Lozbergs LIMBAŽI SKRIEN 00:58:15 +00:05:39
6th 356 Andris Ludriks Rieksti 01:02:13 +00:09:37
7th 338 Pēteris Stradiņš IK Auseklis 01:02:54 +00:10:18
8th 337 Normunds Liepiņš Rīga 01:13:51 +00:21:15
9th 351 Zigurds Greivulis Rīga 01:22:16 +00:29:40
10th 345 Staņislavs Dzalbs Latvia TrailRace 01:56:28 +01:03:52
Course Results

SUUNTO 31 km

Results

31km 870m

Pos No. Name Club Class Time Behind
1st 202 Artūrs Pauliņš Scott Running Latvia 31EV 02:41:28  
2nd 225 Jānis Kūms Inov-8 | Isostar | Compressport Team Latvia 31EV 02:48:50 +00:07:22
3rd 215 Gatis Pūcītis - 31VV 03:19:37 +00:38:09
4th 199 Āris Lazdiņš Marienburgas Vilki 31EV 03:28:30 +00:47:02
5th 245 Miks Pētersons Supervaroņi 31VV 03:37:37 +00:56:09
6th 243 Maxim Klimov Mityaev team 31VV 03:39:30 +00:58:02
7th 212 Edgars Kokorevičs VSK "Burkānciems&CO" 31EV 03:39:51 +00:58:23
8th 256 Vadims Marinecs Team RRRun 31EV 03:45:34 +01:04:06
9th 201 Artis Pūcītis Ādaži 31VV 03:46:41 +01:05:13
10th 196 Andres Pae SK ProRunner 31VV 03:47:46 +01:06:18
11th 223 Ivo Ielītis Kurpnīca 31VV 03:49:33 +01:08:05
12th 195 Andis Jaunķierpis maratona klubs 31VV 03:50:38 +01:09:10
13th 228 Kaspars Radziņš OK MERIDIĀNS 31EV 03:50:43 +01:09:15
14th 241 Mārtiņš Niķis - 31VV 03:50:49 +01:09:21
15th 253 Sergejs Maslobojevs NRC Rīga 31EV 03:51:40 +01:10:12
16th 242 Mārtiņš Ruttulis Ieskriet kontrollaikā 31VV 03:53:27 +01:11:59
17th 255 Uģis Dreimanis - 31VV 03:57:07 +01:15:39
18th 259 Voldemārs Lejnieks SK Dzērvene 31EV 03:57:11 +01:15:43
19th 240 Mārtiņš Krauklis - 31EV 04:02:50 +01:21:22
20th 192 Aigars Bundzinieks - 31VV 04:04:38 +01:23:10
21st 258 Viviana Kirilova - 31VS 04:07:22 +01:25:54
22nd 250 Rolands Rudītis - 31EV 04:09:23 +01:27:55
23rd 210 Deniss Galiņš mad bees 31VV 04:09:47 +01:28:19
24th 222 Iņigo Torre - 31EV 04:11:46 +01:30:18
25th 205 Austris Armans SIGULDAS TAKAS 31EV 04:13:25 +01:31:57
26th 237 Margarita Peteļina Riga 31VS 04:14:30 +01:33:02
27th 204 Aurimas Berzinskas Green Team 31VV 04:14:35 +01:33:07
28th 249 Reinis Skorovs VSK Noskrien / Rīga 31EV 04:15:24 +01:33:56
29th 235 Māra Kunrade Rīga 31ES 04:17:28 +01:36:00
30th 234 Māra Braslava Puikule 31ES 04:21:20 +01:39:52
31st 208 Dainis Muško Kartavkalnu buki / Jaunpils 31VV 04:22:16 +01:40:48
32nd 260 Žans Verdens   31VV 04:26:24 +01:44:56
33rd 200 Arnis Mūrnieks - 31VV 04:30:50 +01:49:22
34th 246 Oskars Damroze ASK Patria 31EV 04:33:52 +01:52:24
35th 227 Kaspars Lācis Sigulda 31VV 04:34:02 +01:52:34
36th 261 Didzis Verbickis Valmieras boksa klubs 31EV 04:38:11 +01:56:43
37th 206 Baiba Gabrāne Cēsis 31ES 04:39:49 +01:58:21
38th 191 Agris Samcovs NRC Rīga 31VV 04:41:06 +01:59:38
39th 252 Santa Puriņa Supervaroņi 31VS 04:44:26 +02:02:58
40th 216 Gatis Tīds Rīga 31VV 04:45:19 +02:03:51
41st 226 Jānis Zilvers SIGULDAS TAKAS 31EV 04:46:45 +02:05:17
42nd 232 Laimonas Rojus Greenteam 31EV 04:48:51 +02:07:23
43rd 197 Andris Rosickis Tīnūži 31VV 04:49:30 +02:08:02
44th 229 Krišjānis Neijs Pēdējās vietas pavēlnieki 31VV 04:49:43 +02:08:15
45th 251 Sandis Apenītis RUN for FUN / Sigulda 31EV 04:51:46 +02:10:18
46th 193 Aigars Čeksters VSK noskrien/Inčukalns 31VV 04:54:07 +02:12:39
47th 217 Gunta Neija Pēdējās vietas pavēlnieki 31ES 04:56:58 +02:15:30
48th 221 Inese Kokoreviča VSK Burkānciems & Co 31VS 04:58:26 +02:16:58
49th 214 Gatis Groza - 31VV 05:01:08 +02:19:40
50th= 238 Māris Dazarts - 31EV 05:11:00 +02:29:32
50th= 203 Artūrs Žeibe Lēnām un ar baudu! 31VV 05:11:00 +02:29:32
52nd 244 Miks Latvis - 31EV 05:14:39 +02:33:11
53rd 248 Raimonds Buraks @RaimX_Adventure / Rīga 31VV 05:24:01 +02:42:33
54th= 218 Ilmārs Zirnis Matisons Runners Club 31VV 05:34:28 +02:53:00
54th= 233 Lauris Lizbovskis Dzegužkalns 31VV 05:34:28 +02:53:00
56th 219 Ilona Sedleniece Rīga 31VS 05:38:12 +02:56:44
57th 213 Edgars Prulis-Munda Čubīši 31VV 05:52:42 +03:11:14
58th= 231 Kristīne Krista Lejniece Zemgales Ziņas 31ES 05:57:19 +03:15:51
58th= 209 Dāvis Zelmenis Maratona klubs / Matisons Runner's Club 31EV 05:57:19 +03:15:51
60th 207 Brenda Brakovska WoodART / Ādaži 31ES 06:39:22 +03:57:54
61st 257 Vilnis Brakovskis Vecie ērmi/WoodART 31VV 06:39:24 +03:57:56
  236 Mārcis Grīnšteins - 31EV mF  
  230 Kristaps Bruners Meridiāns 31EV mF  
  224 Ivo Zemturis Juno Runners 31VV rtd  
  194 Aldis Kešāns - 31EV rtd  

ZILVER 8 km

Results

8km 261m

Pos No. Name Club Class Time Behind
1st 281 Agris Krūmiņš SPB Run 8EV 00:38:18  
2nd 292 Artjoms Rekuņenko ASK Patria 8EV 00:38:27 +00:00:09
3rd 302 Edgars Bertuks SUUNTO LATVIA 8EV 00:38:36 +00:00:18
4th 312 Ilgvars Caune OK Azimuts 8JV 00:40:19 +00:02:01
5th 335 Matīss Slikšjānis OK Azimuts 8JV 00:42:16 +00:03:58
6th 342 Sandra Grosberga Suunto Latvia 8ES 00:44:59 +00:06:41
7th 323 Kārlis Stradiņš IK Auseklis 8JV 00:46:06 +00:07:48
8th 353 Oskars Laucis Burkānsciems 8EV 00:48:19 +00:10:01
9th 318 Jeļena Ābele Suunto team Latvia 8ES 00:48:54 +00:10:36
10th 340 Rasma Čoiča patria Sportland, Rīga 8ES 00:48:57 +00:10:39
11th 320 Kalvis Zuļģis Baltijas Sports / Ikšķile 8EV 00:49:08 +00:10:50
12th 306 Fricis Spektors Auseklis IK 8JV 00:50:01 +00:11:43
13th 334 Māris Ādamsons Limbaži Skrien 8EV 00:50:56 +00:12:38
14th 304 Eduards Pāķis Saulkrasti SRT 8VV 00:52:36 +00:14:18
15th 327 Kristīne Brunere OK Meridians 8JS 00:53:12 +00:14:54
16th 301 Edgars Auziņš Matisons Runner's Club 8VV 00:53:34 +00:15:16
17th 316 Jānis Kvante Vecpiebalga 8EV 00:54:04 +00:15:46
18th 284 Ainārs Straubergs Limbaži SKRIEN/ Limbaži 8EV 00:54:07 +00:15:49
19th 352 Artis Maksims Marienburgas Vilki 8JV 00:54:08 +00:15:50
20th 307 Gatis Berķis Pulsometrs.lv 8EV 00:54:09 +00:15:51
21st 333 Mārcis Saliņš Tīraine 8EV 00:54:25 +00:16:07
22nd 286 Anastasija Vidončikova Jelgava 8JS 00:54:29 +00:16:11
23rd 332 Mairis Pētersons Alūksne 8EV 00:54:33 +00:16:15
24th= 336 Niks Normunds Zauls Limbaži skrien 8JV 00:54:39 +00:16:21
24th= 325 Kitija Zaula Limbaži skrien / Limbaži 8JS 00:54:39 +00:16:21
26th 355 Krišs Jānis Amantovs   8JV 00:54:51 +00:16:33
27th 283 Ainārs Kravalis Siguldas maratona klubs 8VV 00:55:02 +00:16:44
28th 287 Andris Mežgailis Limbaži Skrien/ Limbaži 8VV 00:55:43 +00:17:25
29th 329 Laura Berķe Pulsometrs.lv 8JS 00:56:06 +00:17:48
30th 317 Jānis Osītis Limbaži Skrien 8EV 00:56:24 +00:18:06
31st 311 Gita Vilensone Rīga 8ES 00:58:09 +00:19:51
32nd 309 Gatis Lozbergs LIMBAŽI SKRIEN 8VV 00:58:15 +00:19:57
33rd 350 Zane Tilta-Kūma Isostar team Latvia 8ES 01:00:06 +00:21:48
34th 348 Valentīna Romanova - 8ES 01:00:28 +00:22:10
35th 341 Sanda Lapiņa IK Auseklis 8JS 01:01:01 +00:22:43
36th 303 Edijs Tropiņš Maratona klubs 8EV 01:01:04 +00:22:46
37th 288 Anete Viziņa Rīga 8JS 01:01:56 +00:23:38
38th 356 Andris Ludriks Rieksti 8VV 01:02:13 +00:23:55
39th 338 Pēteris Stradiņš IK Auseklis 8VV 01:02:54 +00:24:36
40th 291 Annija Zāģere Rīga 8ES 01:03:13 +00:24:55
41st 349 Zane Gruberte Rīga 8VS 01:03:17 +00:24:59
42nd 324 Kendija Aparjode SUUNTO LATVIA 8JS 01:05:39 +00:27:21
43rd 298 Deniss Denisenko Sanctimony 8EV 01:06:43 +00:28:25
44th 297 Dāvids Zalāns www.davidszalans.lv 8EV 01:06:57 +00:28:39
45th 289 Anita Ieviņa Cēsis 8VS 01:08:04 +00:29:46
46th 331 Linda Auziņa SS Arkādija 8JS 01:10:08 +00:31:50
47th 346 Taiga Lazdāne - 8JS 01:11:05 +00:32:47
48th 319 Jūlija Kuzņecova - 8VS 01:11:31 +00:33:13
49th 293 Baiba Mežgaile Limbaži Skrien/ Limbaži 8VS 01:12:59 +00:34:41
50th 337 Normunds Liepiņš Rīga 8VV 01:13:51 +00:35:33
51st 343 Sergejs Levickis Riga 8EV 01:14:51 +00:36:33
52nd 310 Ginta Lapinska Rīga 8ES 01:16:30 +00:38:12
53rd 285 Alīna Fisenkova - 8ES 01:16:53 +00:38:35
54th 326 Kristiāns Bernhards Ropaži 8EV 01:16:55 +00:38:37
55th 300 Dmitrijs Visuns Holodok Team 8EV 01:17:07 +00:38:49
56th 295 Dace Bērziņa Ieskriet kontrollaikā 8VS 01:21:03 +00:42:45
57th 358 Baiba Svīķe   8ES 01:21:36 +00:43:18
58th 313 Ilze Vilciņa - 8ES 01:21:52 +00:43:34
59th 351 Zigurds Greivulis Rīga 8VV 01:22:16 +00:43:58
60th 305 Elizabete Veinberga - 8JS 01:23:05 +00:44:47
61st 354 Inita Drēziņa   8VS 01:23:06 +00:44:48
62nd 294 Betija Rācene - 8JS 01:24:13 +00:45:55
63rd 328 Kristīne Kuka Lēdmane 8VS 01:24:29 +00:46:11
64th 314 Inga Prule-Munda - 8ES 01:36:54 +00:58:36
65th 357 Kristīne Ādamsone   8ES 01:38:47 +01:00:29
66th 345 Staņislavs Dzalbs Latvia TrailRace 8VV 01:56:28 +01:18:10
  330 Leonarda Liepiņa Rīga 8JS mF