Results for Latvia TrailRace - Daibe 2020 - 27 jūn 2020 - Provisional

Class Results

63ES

Results

63km 1760m

Pos No. Name Club Time Behind
1st= 7 Guna Sprūde VSK Noskrien/Divplākšņi 10:25:51  
1st= 4 Alma Vītola Pulvera laboratorija 10:25:51  
  25 Santa Žukovska Supervaroņi rtd  

63EV

Results

63km 1760m

Pos No. Name Club Time Behind
1st 9 Gvido Kalnins SUUNTO LATVIA | SALOMON LATVIA 06:47:27  
2nd 22 Oskars Cimermanis Patria 07:28:30 +00:41:03
3rd 17 Kristaps Broks Rieksti 07:44:29 +00:57:02
4th 6 Arturs Kažmers - 08:39:09 +01:51:42
5th 16 Kalvis Silgals Surikati 09:15:30 +02:28:03
6th 14 Jānis Rozītis - 09:29:33 +02:42:06
7th 10 Igors Jegorovs Sigulda 10:14:47 +03:27:20
  26 Sergejs Ļeta PATRIA SPORTLAND m3-4  
  23 Rain Seepõld #Headinimesed rtd  
  18 Kristaps Caune - rtd  

63VV

Results

63km 1760m

Pos No. Name Club Time Behind
1st 27 Ivars Lukaševičs   08:54:46  
2nd 15 Jurijs Dorofejevs Rīga 09:09:31 +00:14:45
3rd 19 Kristaps Ceriņš Priekuļu nov. 09:31:03 +00:36:17
4th 21 Mārtiņš Freibergs Latvia TrailRace/Scenic Trail Rock Goats 10:15:29 +01:20:43
5th 12 Jānis Bleiers Saldus Boksa klubs 10:25:52 +01:31:06
6th 11 Jānis Andersons Pats 11:19:29 +02:24:43
7th 2 Aleksandrs Antonovs Rīga 11:27:11 +02:32:25
8th 13 Jānis Līcis - 12:14:35 +03:19:49
  1 Aigars Lūsis Talsu pakalnu sporta klubs rtd  
  8 Gusts Fokerots Upeslejas rtd  
  20 Mārtiņš Allers Lielupe rtd  
  24 Roberts Sukonovs Supervaroņi rtd  
  5 Armands Lunts Rīga rtd  

16ES

Results

16km 406m

Pos No. Name Club Time Behind
1st 89 Liene Brūvele Smiltene 01:53:22  
2nd 119 Vilma Alberinga VSK Burkānciems & Co 01:58:59 +00:05:37
3rd 88 Laura Puķīte Ozons 02:00:59 +00:07:37
4th 86 Kristīne Roga ASK Patria 02:02:08 +00:08:46
5th 49 Dace Blūma Juno Runners 02:07:09 +00:13:47
6th 91 Līga Kaspare Ķekava 02:08:21 +00:14:59
7th 54 Daina Jurķe SUUNTO LATVIA 02:12:35 +00:19:13
8th 120 Zanda Mihailova - 02:14:44 +00:21:22
9th 56 Dārta Konošonoka Limbaži SKRIEN 02:16:15 +00:22:53
10th 62 Elvita Alksne Žolneroviča skriešanas klubs 02:18:01 +00:24:39
11th 93 Madara Tīģere-Bernharde Ropaži 02:20:14 +00:26:52
12th 109 Sabīne Dzalba Lācis&Co 02:24:56 +00:31:34
13th 61 Elīna Drēziņa Ķekavs 02:56:04 +01:02:42
14th 112 Sanita Ločmele - 03:29:05 +01:35:43

16EV

Results

16km 406m

Pos No. Name Club Time Behind
1st 78 Jānis Tamužs Ozons 01:15:30  
2nd 115 Uldis Upītis Kāpa OK 01:17:03 +00:01:33
3rd 85 Kristaps Magone Ok Meridiāns 01:17:30 +00:02:00
4th 40 Andris Jubelis SUUNTO LATVIA 01:20:05 +00:04:35
5th 36 Alvis Reinsons Mežmalas 01:20:37 +00:05:07
6th 118 Valters Reneslācis Ogre 01:24:08 +00:08:38
7th 32 Agnis Stulpinskis - 01:27:45 +00:12:15
8th 64 Emīls Zērnis Ok Saldus 01:29:15 +00:13:45
9th 44 Artūrs Junolainens Juno Runners 01:30:15 +00:14:45
10th 116 Valdis Aņikejevs VUGD Jūrmala 01:31:06 +00:15:36
11th 108 Rubens Šulcs OK Azimuts 01:31:26 +00:15:56
12th 106 Rihards Linde Valmieras VK 01:36:09 +00:20:39
13th 45 Artūrs Kārkliņš Kārkliņi. Short and simple 01:38:46 +00:23:16
14th 57 Dāvis Liepiņš Rīga 01:40:20 +00:24:50
15th 103 Reinis Markvarts - 01:45:25 +00:29:55
16th 123 Jānis Skujenieks Ozons 01:48:09 +00:32:39
17th 31 Agnis Apinis Jelgava 01:49:39 +00:34:09
18th 113 Toms Bērziņš Valmiera 01:58:53 +00:43:23
19th 46 Atis Vanags - 02:02:36 +00:47:06
20th 105 Ričards Zvagulis OK Ziemeļkurzeme 02:04:27 +00:48:57
21st 124 Jānis Pūpols Saldus OK 02:15:26 +00:59:56
22nd 59 Edgars Zaķis - 02:15:54 +01:00:24
23rd 80 Jurģis Balodis Mārupe 02:28:42 +01:13:12
24th 87 Krists Roberts Treijs Noskrien Ziemu 02:43:58 +01:28:28
  96 Mārtiņš Purenkovs Legs Miserables mF  

16JS

Results

16km 406m

Pos No. Name Club Time Behind
1st 48 Beāte Anna Klepere Takši 01:52:56  
2nd 110 Sandija Sorokina ASK Patria 01:55:11 +00:02:15

16JV

Results

16km 406m

Pos No. Name Club Time Behind
1st 69 Gustavs Staņa Rīga 01:33:10  
n/c 79 Jēkabs Ločmelis VSK Burkānciems&Co 01:40:20  
2nd 39 Andris Edgars Fecers - 01:55:33 +00:22:23
3rd 94 Mārcis Petzāle - 02:15:40 +00:42:30
4th 114 Toms Martins Šaķis Scott Running Latvia 02:16:17 +00:43:07

16VS

Results

16km 406m

Pos No. Name Club Time Behind
1st 70 Ieva Mauliņa Rīga 01:48:07  
2nd 92 Linda Lauberga Athens 01:58:44 +00:10:37
3rd 97 Natālija Joničenko Talsu pauguraines Zaķi/ Talsi 02:12:56 +00:24:49
4th 102 Raivita Birkentāla Talsu Pauguraines Zaķi/Talsi 02:15:44 +00:27:37
5th 42 Anžela Šapovalova - 02:21:04 +00:32:57
6th 101 Oksana Groma Limbaži Skrien 02:21:06 +00:32:59
7th 53 Daina Gotfrīde-Bernsone Juno Runners 02:29:39 +00:41:32
8th 52 Daiga Vilkaste Rīga 02:30:23 +00:42:16
9th 55 Daina Silgale - 02:30:26 +00:42:19
10th 90 Līga Brence individuāli 02:32:42 +00:44:35
11th 73 Ineta Nordena - 02:33:29 +00:45:22
12th 72 Inese Leinasare Rīga 02:33:56 +00:45:49
13th 50 Dace Liepiņa - 02:42:15 +00:54:08
14th 51 Daiga Greiškāne Jelgava 02:42:28 +00:54:21
15th 71 Ilze Rāta kamparmazi 02:43:09 +00:55:02
16th 74 Inga Vaļska TRX Cēsis 02:43:47 +00:55:40
17th 60 Elēna Silāja Limbaži SKRIEN 02:46:36 +00:58:29
18th 47 Baiba Zadraka Mārupe 02:46:37 +00:58:30
19th 34 Aiva Kukmilka - 02:56:04 +01:07:57
20th 68 Gunta Lebedoka OK Kurmis 03:06:52 +01:18:45

16VV

Results

16km 406m

Pos No. Name Club Time Behind
1st 83 Kaspars Stana Briksnis 01:39:11  
2nd 122 Zigmunds Zauls Limbaži Skrien,Limbaži 01:39:25 +00:00:14
3rd 117 Valdis Ņilovs Maratona klubs/VSK Noskrien/Ogre 01:42:04 +00:02:53
4th 65 Gatis Brokans Matisons Runner's Club, Riga 01:42:11 +00:03:00
5th 100 Normunds Zauls Limbaži Skrien. 01:44:00 +00:04:49
6th 121 Žanis Lulle Rīga 01:45:51 +00:06:40
7th 66 Gatis Melgalvis Valmieras Velo Vienība 01:45:58 +00:06:47
8th 76 Ivars Oraševskis Latvia TrailRace 01:49:59 +00:10:48
9th 35 Aldis Banga OK Prizma 01:50:03 +00:10:52
10th 33 Aigars Vitkovskis Vitkovsky team 01:55:12 +00:16:01
11th 37 Andrejs Grēvis AG2 02:00:38 +00:21:27
12th 98 Normunds Leiņa Ozons 02:04:52 +00:25:41
13th 99 Normunds Nordens - 02:08:37 +00:29:26
14th 38 Andris Dzalbs Ķērpīši 02:10:04 +00:30:53
15th 111 Sandris Līdums Burkānciems &C0 02:13:23 +00:34:12
16th 82 Kārlis Ertmanis Ādaži 02:13:24 +00:34:13
17th 43 Arnis Grasis - 02:21:04 +00:41:53
18th 81 Jurijs Gammeršmits Latvia TrailRace 02:23:16 +00:44:05
19th 75 Ints Lērme Dako Ziemeļvidzeme 02:23:25 +00:44:14
20th 104 Renārs Reiniks Rīga 02:26:26 +00:47:15
21st 41 Andris Zībergs CepuCepu 02:27:17 +00:48:06
22nd 95 Māris Vīlips - 02:43:28 +01:04:17
23rd 107 Roberts Treijs Noskrien Ziemu 02:43:58 +01:04:47
24th 58 Didzis Krīgers Skrienam kopā 02:56:05 +01:16:54
  125 Signis Vāvere VSK Noskrien mF  
Course Results

ISOSTAR 63 km

Results

63km 1760m

Pos No. Name Club Class Time Behind
1st 9 Gvido Kalnins SUUNTO LATVIA | SALOMON LATVIA 63EV 06:47:27  
2nd 22 Oskars Cimermanis Patria 63EV 07:28:30 +00:41:03
3rd 17 Kristaps Broks Rieksti 63EV 07:44:29 +00:57:02
4th 6 Arturs Kažmers - 63EV 08:39:09 +01:51:42
5th 27 Ivars Lukaševičs   63VV 08:54:46 +02:07:19
6th 15 Jurijs Dorofejevs Rīga 63VV 09:09:31 +02:22:04
7th 16 Kalvis Silgals Surikati 63EV 09:15:30 +02:28:03
8th 14 Jānis Rozītis - 63EV 09:29:33 +02:42:06
9th 19 Kristaps Ceriņš Priekuļu nov. 63VV 09:31:03 +02:43:36
10th 10 Igors Jegorovs Sigulda 63EV 10:14:47 +03:27:20
11th 21 Mārtiņš Freibergs Latvia TrailRace/Scenic Trail Rock Goats 63VV 10:15:29 +03:28:02
12th= 7 Guna Sprūde VSK Noskrien/Divplākšņi 63ES 10:25:51 +03:38:24
12th= 4 Alma Vītola Pulvera laboratorija 63ES 10:25:51 +03:38:24
14th 12 Jānis Bleiers Saldus Boksa klubs 63VV 10:25:52 +03:38:25
15th 11 Jānis Andersons Pats 63VV 11:19:29 +04:32:02
16th 2 Aleksandrs Antonovs Rīga 63VV 11:27:11 +04:39:44
17th 13 Jānis Līcis - 63VV 12:14:35 +05:27:08
  26 Sergejs Ļeta PATRIA SPORTLAND 63EV m3-4  
  18 Kristaps Caune - 63EV rtd  
  23 Rain Seepõld #Headinimesed 63EV rtd  
  1 Aigars Lūsis Talsu pakalnu sporta klubs 63VV rtd  
  8 Gusts Fokerots Upeslejas 63VV rtd  
  20 Mārtiņš Allers Lielupe 63VV rtd  
  24 Roberts Sukonovs Supervaroņi 63VV rtd  
  5 Armands Lunts Rīga 63VV rtd  
  25 Santa Žukovska Supervaroņi 63ES rtd  

SCOTT 16 km

Results

16km 406m

Pos No. Name Club Class Time Behind
1st 78 Jānis Tamužs Ozons 16EV 01:15:30  
2nd 115 Uldis Upītis Kāpa OK 16EV 01:17:03 +00:01:33
3rd 85 Kristaps Magone Ok Meridiāns 16EV 01:17:30 +00:02:00
4th 40 Andris Jubelis SUUNTO LATVIA 16EV 01:20:05 +00:04:35
5th 36 Alvis Reinsons Mežmalas 16EV 01:20:37 +00:05:07
6th 118 Valters Reneslācis Ogre 16EV 01:24:08 +00:08:38
7th 32 Agnis Stulpinskis - 16EV 01:27:45 +00:12:15
8th 64 Emīls Zērnis Ok Saldus 16EV 01:29:15 +00:13:45
9th 44 Artūrs Junolainens Juno Runners 16EV 01:30:15 +00:14:45
10th 116 Valdis Aņikejevs VUGD Jūrmala 16EV 01:31:06 +00:15:36
11th 108 Rubens Šulcs OK Azimuts 16EV 01:31:26 +00:15:56
12th 69 Gustavs Staņa Rīga 16JV 01:33:10 +00:17:40
13th 106 Rihards Linde Valmieras VK 16EV 01:36:09 +00:20:39
14th 45 Artūrs Kārkliņš Kārkliņi. Short and simple 16EV 01:38:46 +00:23:16
15th 83 Kaspars Stana Briksnis 16VV 01:39:11 +00:23:41
16th 122 Zigmunds Zauls Limbaži Skrien,Limbaži 16VV 01:39:25 +00:23:55
17th 57 Dāvis Liepiņš Rīga 16EV 01:40:20 +00:24:50
n/c 79 Jēkabs Ločmelis VSK Burkānciems&Co 16JV 01:40:20  
18th 117 Valdis Ņilovs Maratona klubs/VSK Noskrien/Ogre 16VV 01:42:04 +00:26:34
19th 65 Gatis Brokans Matisons Runner's Club, Riga 16VV 01:42:11 +00:26:41
20th 100 Normunds Zauls Limbaži Skrien. 16VV 01:44:00 +00:28:30
21st 103 Reinis Markvarts - 16EV 01:45:25 +00:29:55
22nd 121 Žanis Lulle Rīga 16VV 01:45:51 +00:30:21
23rd 66 Gatis Melgalvis Valmieras Velo Vienība 16VV 01:45:58 +00:30:28
24th 70 Ieva Mauliņa Rīga 16VS 01:48:07 +00:32:37
25th 123 Jānis Skujenieks Ozons 16EV 01:48:09 +00:32:39
26th 31 Agnis Apinis Jelgava 16EV 01:49:39 +00:34:09
27th 76 Ivars Oraševskis Latvia TrailRace 16VV 01:49:59 +00:34:29
28th 35 Aldis Banga OK Prizma 16VV 01:50:03 +00:34:33
29th 48 Beāte Anna Klepere Takši 16JS 01:52:56 +00:37:26
30th 89 Liene Brūvele Smiltene 16ES 01:53:22 +00:37:52
31st 110 Sandija Sorokina ASK Patria 16JS 01:55:11 +00:39:41
32nd 33 Aigars Vitkovskis Vitkovsky team 16VV 01:55:12 +00:39:42
33rd 39 Andris Edgars Fecers - 16JV 01:55:33 +00:40:03
34th 92 Linda Lauberga Athens 16VS 01:58:44 +00:43:14
35th 113 Toms Bērziņš Valmiera 16EV 01:58:53 +00:43:23
36th 119 Vilma Alberinga VSK Burkānciems & Co 16ES 01:58:59 +00:43:29
37th 37 Andrejs Grēvis AG2 16VV 02:00:38 +00:45:08
38th 88 Laura Puķīte Ozons 16ES 02:00:59 +00:45:29
39th 86 Kristīne Roga ASK Patria 16ES 02:02:08 +00:46:38
40th 46 Atis Vanags - 16EV 02:02:36 +00:47:06
41st 105 Ričards Zvagulis OK Ziemeļkurzeme 16EV 02:04:27 +00:48:57
42nd 98 Normunds Leiņa Ozons 16VV 02:04:52 +00:49:22
43rd 49 Dace Blūma Juno Runners 16ES 02:07:09 +00:51:39
44th 91 Līga Kaspare Ķekava 16ES 02:08:21 +00:52:51
45th 99 Normunds Nordens - 16VV 02:08:37 +00:53:07
46th 38 Andris Dzalbs Ķērpīši 16VV 02:10:04 +00:54:34
47th 54 Daina Jurķe SUUNTO LATVIA 16ES 02:12:35 +00:57:05
48th 97 Natālija Joničenko Talsu pauguraines Zaķi/ Talsi 16VS 02:12:56 +00:57:26
49th 111 Sandris Līdums Burkānciems &C0 16VV 02:13:23 +00:57:53
50th 82 Kārlis Ertmanis Ādaži 16VV 02:13:24 +00:57:54
51st 120 Zanda Mihailova - 16ES 02:14:44 +00:59:14
52nd 124 Jānis Pūpols Saldus OK 16EV 02:15:26 +00:59:56
53rd 94 Mārcis Petzāle - 16JV 02:15:40 +01:00:10
54th 102 Raivita Birkentāla Talsu Pauguraines Zaķi/Talsi 16VS 02:15:44 +01:00:14
55th 59 Edgars Zaķis - 16EV 02:15:54 +01:00:24
56th 56 Dārta Konošonoka Limbaži SKRIEN 16ES 02:16:15 +01:00:45
57th 114 Toms Martins Šaķis Scott Running Latvia 16JV 02:16:17 +01:00:47
58th 62 Elvita Alksne Žolneroviča skriešanas klubs 16ES 02:18:01 +01:02:31
59th 93 Madara Tīģere-Bernharde Ropaži 16ES 02:20:14 +01:04:44
60th= 43 Arnis Grasis - 16VV 02:21:04 +01:05:34
60th= 42 Anžela Šapovalova - 16VS 02:21:04 +01:05:34
62nd 101 Oksana Groma Limbaži Skrien 16VS 02:21:06 +01:05:36
63rd 81 Jurijs Gammeršmits Latvia TrailRace 16VV 02:23:16 +01:07:46
64th 75 Ints Lērme Dako Ziemeļvidzeme 16VV 02:23:25 +01:07:55
65th 109 Sabīne Dzalba Lācis&Co 16ES 02:24:56 +01:09:26
66th 104 Renārs Reiniks Rīga 16VV 02:26:26 +01:10:56
67th 41 Andris Zībergs CepuCepu 16VV 02:27:17 +01:11:47
68th 80 Jurģis Balodis Mārupe 16EV 02:28:42 +01:13:12
69th 53 Daina Gotfrīde-Bernsone Juno Runners 16VS 02:29:39 +01:14:09
70th 52 Daiga Vilkaste Rīga 16VS 02:30:23 +01:14:53
71st 55 Daina Silgale - 16VS 02:30:26 +01:14:56
72nd 90 Līga Brence individuāli 16VS 02:32:42 +01:17:12
73rd 73 Ineta Nordena - 16VS 02:33:29 +01:17:59
74th 72 Inese Leinasare Rīga 16VS 02:33:56 +01:18:26
75th 50 Dace Liepiņa - 16VS 02:42:15 +01:26:45
76th 51 Daiga Greiškāne Jelgava 16VS 02:42:28 +01:26:58
77th 71 Ilze Rāta kamparmazi 16VS 02:43:09 +01:27:39
78th 95 Māris Vīlips - 16VV 02:43:28 +01:27:58
79th 74 Inga Vaļska TRX Cēsis 16VS 02:43:47 +01:28:17
80th= 107 Roberts Treijs Noskrien Ziemu 16VV 02:43:58 +01:28:28
80th= 87 Krists Roberts Treijs Noskrien Ziemu 16EV 02:43:58 +01:28:28
82nd 60 Elēna Silāja Limbaži SKRIEN 16VS 02:46:36 +01:31:06
83rd 47 Baiba Zadraka Mārupe 16VS 02:46:37 +01:31:07
84th= 61 Elīna Drēziņa Ķekavs 16ES 02:56:04 +01:40:34
84th= 34 Aiva Kukmilka - 16VS 02:56:04 +01:40:34
86th 58 Didzis Krīgers Skrienam kopā 16VV 02:56:05 +01:40:35
87th 68 Gunta Lebedoka OK Kurmis 16VS 03:06:52 +01:51:22
88th 112 Sanita Ločmele - 16ES 03:29:05 +02:13:35
  96 Mārtiņš Purenkovs Legs Miserables 16EV mF  
  125 Signis Vāvere VSK Noskrien 16VV mF