Magnēts
Piektdiena, 2022.gada 1.jūlijs / Rimants, Imants, Ingars, Intars
Jurmalas Rogainings 2020

16.10.2021.
Jūrmalas Rogainings

(3 un 6h), 4h (velo)
JR rezultāti I Karte I Bildes FotoMan.lv I Bildes Valdis Paeglis I VideoRogainings Bauska TASTE
Bauskas pils (2, 3, 6h)


Tautas Rogainings
(3 un 6h)


Pievienojies mums

AfišaIntervija ar Baibu Smilu

Laikā no 1. līdz 8.novembrim Brazīlijā, Porto Alegre, Canela notika Pasaules veterānu čempionāts orientēšanās no kura ar zelta medaļu atgriezās mūsu kluba orientēšanās trenere Baiba Smila.

 Pastāsti, kā Tev gāja Brazīlijā?
Brazīlija ir ļoti liela. Iedomājies, lai pārlidotu no dienvidiem uz ziemeļiem Tev lidmašīnā jāpavada 7stundas. Cik tālu 7 stundās var aizlidot virs Eiropas?
Tā, kā tas ir ekvatoram otrā pusē, tad daudzas lietas un dabas parādības mums liekas dīvainas. Saule dienas vidū atrodas ziemeļos. Tu mēģini pirms starta paslēpties no saules un svelmes ēniņā ar domu, ka novietojot savu dvielīti koku ēnā varēsi kādu laiku mierīgi pagulēt, bet paiet pavisam īss brīdis un tu attopies, ka atkal esi tieši zem tās, jo saules ceļš ekavatoram otrā pusē izpaužas savādāk. Tad vēl, interesantā situācija ar ūdens notecēšanu notekcaurulēs. Tas griežas mums pierastajā pretējā virzienā. Savukārt tumsā raugoties zvaigznēs- tie ir pavisam citi zīmējumi debesīs. Un tad vēl tie zibeņi, vai rūsa vakaros. Tādas intensitātes un ar tik biežu intervālu, turklāt pa visu Brazīliju, es vēl nekur citur pasaulē nebiju redzējusi. Savukārt, no rīta Tev pie pašas mājas atlido kolibri puniņš. Apbrīnojami, kādā ātrumā tas ir spējīgs vicināt spārnus.
Par mežu nemaz nerunāsim- Latvijā mēs esam pieraduši, ka pat vistumšāk zaļajam mežam tomēr kaut kā var izspraukties cauri. Tur tas daudzviet ir neiespējami.
Brazīlija ir krāšņa zeme. Viss tas, kas mums aug mājās puķu podod un dobēs, tur aug brīvā dabā, kā nezāles- orhidejas, streticīlijas, hortenzijas, kallas, eņģeltaures, un tad vēl visi tie krāšņie putni un taureņi. Pa pilsētas ielām lidinās papagaiļi. Tu skaties uz mazu putniņu un domā- re kur zvirbulis.Vismaz vienu putnu es atpazinu, un tad viņš cēli izvērš savu pankam līdzīgo cekulu virs galvas?
 Kā Tev izdevās iegūt zeltu garajā distancē?
Pirmkārt es centos nedomāt par medaļu un man tas izdevās. Sākumā jutu, ka pieļaujamā stresiņa robeža ir lielāka nekā drīks būt, bet tad ar dažiem elpošanas un nomierinošajiem vingrinājumiem es spēju atgriezties tajā stāvoklī, kurā zinu, ka skrējienam jāsanāk.
 Un kāds tas ir?
Tā ir laimes sajūta, prieks par to ko tu tūlīt darīsi. Tajā brīdī ir sajūta, ka nekas uz Pasaules nav foršāks, kā skriet pa mežu, saplūst ar karti un darīt to ātri- orientēties. Tā ir sava veida meditācija.Tajā brīdī Tu domās no sirds vēli visiem saviem konkurentiem un pārējiem orientieristiem– veiksmi un izdošanos. Tas strādā, bet ja esi patiess. Ja domāsi- es vēlu veiksmi, tikai lai man sanāktu, nekas nesanāks. Es nezinu kā ir citiem cilvēkiem, bet ja es pati esmu bijusi ŠAJĀ sajūtu zonā, tad visi starti man līdz šim vienmēr ir izdevušies. Cita lieta ir- es zinu kā ir jājūtas, bet ne vienmēr tas sanāk.
 Skatoties uz sprinta kvalifikācijas rezultātiem šķiet, ka arī tur varēji pacīnīties par kādu no medaļām
Varēju gan...
Pēc pirmās sprinta kvalifikācijas skrējiena, kuru praktiski noskrēju tuvu ideāli, biju ierindojusies 2 vietā, 8 sekundes aiz itāļu sportistes, toties 1 sekundi aiz manis 3 vietā turpat atradās Igaunijas orientieriste.Sapratu, ka medaļa ir reāla, bet jāskrien būs bez kļūdām. Vārdu sakot sāku stresot. Pienākot sprinta fināla dienai pašai jau likās, ka vis ir kārtībā, bet patiesībā tā nebija. Sprinta distances sākums izdevās labi.

Pie 3.kontrolpunkta biju jau pietuvojusies Igaunijas orientieristei. Mana kļūda, ka šajā brīdī sāku domāt par medaļām. Un sekoja kļūda. Nevaru paņemt 3. KP pamatīgā džunglī. 

Tāds izskatījās apvidus pie 3 KP (krāsa vidēji zaļš)
Tas izdodas tikai ar 3.piegājienu, ņemot Kp no dažādām piesaistes vietām. Pēc kartes jau izskatās elementārs etaps- aizskrien līdz akmens mūrīša galam un tad ar taisnvirziena kustību ej tieši uz KP, kura leģenda ir krūmu pudara ziemeļu pusē. Bet reāli atrast kartē iezīmēto krūmu puduri, kad jāpārvietojas pa mežu kurš pats līdzinās krūmu pudurim....man nesanāca, aizgāju garām dažu metru atālumā,bet apstākļi visiem vienādi. Jā un uz izzūdošajām takām tur vispār nebija vērts skatīties. Vispār jau Latvijā ir tāpat.

Gaiši zaļās krāsas mežs Brazīlijā
Tai vietā, lai turpinātu distanci savā tempā pieļāvu nākamo kļūdu – sāku kāpināt tempu. Kādu laiku tas izdevās, līdz sekoja distances beigu posms pret kalnu. Tikai pēc tam saprotu, ka motivācija atkal noķert igaunieti bija tik liela, ka pārkāpu savu kritisko skriešanas ātruma robežu. Uzskrienot pēdējā finiša kalnā esmu tā pārgurusi, ka nespēju padomāt un paņemt pēdējo kontrolpunktu. Es pat nevaru atcerēties kad vēl savā dzīvē es tā būtu ņēmusi pēdējo KP.Protams, ka ar šādu rezultātu biju ļoti neapmierināta. Par laimi mana sliktā oma uzlabojās, kad uzzināju, ka Velga Zaļaiskalna todien bija paveikusi gandrīz neiespējamo. No 6 vietas savā kvalifikācijas apakšgrupā (bija 2 apakšgrupas) Velga finālā izcīnija augsto 3 vietu W50 grupā!
 Kā notika gatavošanās proces šīm sacensībām?
Patiesībā tas bija kā spēlējoties ar sevi. Man bija ļoti intresanti visu to ko parasti stāstu saviem audzēņiem pamēģināt uz sevi. Varētu teikt, ka tas bija manu zināšanu un prasmju “restarts” kā trenerim, bet iedarbības objekts biju es pati.
 Spēlējoties...?
Jā, tieši ar tādām sajūtām sāku gatavošanās procesu ziemas sākumā. Kad mana draudzene Velga mani uzrunāja- Braucam uz Brazīliju, uz Pasaules veterānu čempionātu. Es nodomāju tas nav nopietni, bet pabūt Dienvidamerikas kontinentā un uzskriet augsta līmeņa orientēšanās mačā, ir liels vilinājums.Tobrīd dēļ dažādām veselības ķibelēm nespēju noskriet pat 5km. Mans ķermenis bija tā izsīcis, ka pirmo reizi mūžā, lai attīrītos, nopietni “pieķēros diētai”. Domās uzmetu sev treniņplānu, kurš sākotnēji sastāvēja no ļoti maza apjoma slodzītēm, toties tās bija ļoti dažādas un regulāras. Savos treniņos maksimāli daudz izmantoju kartes. Biju izpetījusi visas internetā pieejamās Brazīlijas kartes un aero-foto uzņemumus. Ikdienā daudz centos vingrot- gan joga, gan dažādi spēka un VFS vingrinājumi. Un protams, ka meklēju arī palīdzību no malas. Igaunijā veicu speciālu testu uz pārtiku, ar kura man ir nesaderība. Tā rezultātā 3 mēnešus neiegriezos nevienā ēdnīcā, vai restorānā, jo ēdu tikai to, ko pati biju sev pagatavojusi. Gatavot pašai un ņemt kastīti uz darbu nu jau kļuvusi par pieradumu.
Man ļoti palīdzēja arī orientieristes un osteopātes Maija Petrovica un Velga Zaļaiskalna un fizioterapeite Liene Leske. Ir lietas, kuras atsevišķi Tu pats ne ar kustībām, ne ar diētām atrisināt diemžēl tomēr nevari, bet ar osteopātiju + fiziskās aktivitātes gan vari. Paldies viņām par palīdzību!
Tā pamazām strādājot un spēlējoties ar sevi augusta vidū radās sajūta, ka būs labi. Cik labi vēl nenojautu, bet ka būs labi jau sapratu tobrīd. Tobrīd pirmo reizi iedomājos, ja varēšu skriet tik viegli kā tagad un izskriešu tā, kā es to protu, tad varbūt sanāks arī ieskriet 3-niekā. Sanāca un ar uzviju.
 Vai bija arī kādi kuriozi sacensību laikā?
Kuriozi... ievācot informāciju par Brazīliju un orientēšanos, biju gatavojusies daudz lielākiem pārsteigumiem.
Lasot vienu no pēdējām pirmstarta informācijām, bija teikts: " Pateicamies visiem brīvprātīgajiem, kuri pieteikušies palīdzēt mums, Brazīlijas orientēšanās federācijai, tik grūtā brīdī organizējot Pasaules veterānu čempionātu. ....Lūdzam dalībniekus būt iecietīgiem, jo šāda līmeņa orientēšanās pasākums mēs organizējam pirmo reizi". Tobrīd nodomāju- jautri. Vai kontrolpunkti maz būs savās vietās un kāda izskatīsies karte?
Kas attiecas uz pašu distanču un karšu kvalitāti, tad lieli pārpratumi nebija, bet daži intresanti notikumi bija gan:
1.garās distances kvalifikācijā viens no kontrolpunktiem atradās pauguram pretējā pusē. Pats paugurs bija lēzēns, toties blakus tam bija samesta paaugsta zaru čupa, pie kuras pareizajā ZR virzienā tad arī bija novietots KP. Laikam KP licējs nevarēja saskatīt lēzeno kalniņu un tamdēļ KP novietoja pie zaru kaudzes
2. Savukārt kartē atklātie purvi bija attēloti kā purvs baltā mežā. Dzeltenās krāsas vietā tika izmantota baltā. Tas man prasīja 1 lieku apstāšanos, lai pārliecinātos vai tiešām esmu pareizajā vietā. Nonākot nākošajā šādā situācijā biju jau tam gatava.

                                         “Deltenie purvi”, kuri brazīļu interpretāčijā jābūt baltiem.
3. 2.garās distances kvalifikācijā, skrienot uz 6.KP pēc leģendas nolasīju, ka KP jāatrodas uz kontūras, tomēr kartē pati kontūra nemaz nebija iezīmēta

                                         6KP uz veģetācijas kontūras bez veģetācijas kontūras
Manuprāt Brazīlijas orientēšanās federācija kopumā labi tika galā ar saviem pienākumiem organizējot šīs sacensības.


Garās distances fināls W40 grupa..
 Kāds ir Tavs novēlējums pārējiem orientieristiem?
Cerams, ka pa visam drīz Pasaules veterānu čempionāts (WMOC2019) notiks arī Latvijā. Mums ir cerības uz 2019.gadu. Šajās sacensībās var piedalīties ikviens, kurš ir sasniedzis 35.gadu vecumu un ir vēlme sacensties ar orientieristiem no visas pasaules, tai skaitā ar bijušajiem Pasaules čempioniem, kas vēl jo projām ir labā fiziskā un tehniskā formā. Vecākajam sacensību dalībniekam, 1918 gadā dzimušajam zviedram Rune Haraldsson, šogad palika 96 gadi. Viņš kļuva par Pasaule čempionu grupā H95 un vecāki. Novēlu ikvienam kaut kad pabūt un izmēģināt atmosfēru, kas valda šajos čempionātos. Tuvākajos gados mums ir lieliskas iespējas tur nokļūt, gan ļoti tuvu, gan tālu apvienojot to ar eksotisku ceļojumu uz Jaunzēlandi 2017.gadā. Var ņemt sev līdzi arī citu vecumposmu dalībniekus, jo kā ik vienā Pasaules čempionātā, paralēli tam notiek arī tautas sacensības. Tādas bija arī Brazīlijā.
 Informācijai:
WMOC 2015 notiks Zviedrijā, Gēteborgā http://www.wmoc2015sweden.se/
WMOC 2016.- Igaunijā, Tallina http://www.orienteerumine.ee/wmoc2016/
WMOC 2017.- Jaunzēlandē, Auklenda http://www.worldmastersgames2017.co.nz/en/

WMOC2018-?
WMOC 2019-? cerams, ka Latvijā

© www.magnets.lv | Henrijs Freimanis

Vārds:
Komentārs:
Atjautības uzdevums:  ir 
 
       

Vārds: Raitis
IP: 91.135.25.116 @ 30.12.2014 | 13:27:16
Komentārs: Visu cieņu Baibai!!!

Vārds: Andis
IP: 46.109.49.163 @ 27.12.2014 | 19:24:35
Komentārs: Super! Tikai tagad izlasīju. Labs un iedvesmojošs stāsts. Baiba - malacis. Paraugs tam, kā mēs varam izdarīt ļoti daudz, ja tikai nopietni un gudri strādājam.

Vārds: sīkais
IP: 78.84.224.4 @ 21.12.2014 | 18:13:27
Komentārs: Prieks par Baibu!..atpakaļ


© 2007 - 2022, Magnets.lv | Izstrāde un uzturēšana: WebIzstrade.lv


Bildes un video


BAUSKAS ROGAININGS 2018

RĪGAS ČEMPIONĀTS 2018

BĒRNU SKOLIŅA

VASARAS MAGNĒTS 2017


Atbalstītāji

Sportident
Sodra
IK Auseklis  
Latvijas leļļu teātris   Tempur Rīgas meži

Sadarbības partneri
Jelgava Meridins Noskrien Ziemu